Afrika befinder sig i et geopolitisk dilemma. Kontinentets 54 lande er i gang med en enorm digitaliseringsproces, og overordnet set fører der tre veje ind i den nye AI-tidsalder for Afrika.

Den ene vej går mod at importere kinesisk teknologi, der er funderet i kinesiske virksomheder og en statsstyret model, og som afrikanske lande i stigende grad foretrækker. På AI-området er Kina især kendt for deres systemer inden for HR og dataindsamling.

Den anden vej går mod den amerikanske teknologi, der er drevet frem af Silicon Valley og IT-giganter, og som hviler på et markedsdrevet og relativt ureguleret amerikansk system. I disse år er USA førende inden for teknologiske infrastrukturer.

Til sidst kan man vælge den europæiske vej. Unionen har vist sig særlig stærk inden for lovgivning og regulering af AI og nye teknologier og har desuden historiske bånd til de tidligere kolonier.

Det afrikanske dilemma vil formentlig kun blive...

Få adgang til udenrigs.dk

Køb abonnement

Er du allerede abonnent? Log ind

DEL ARTIKLEN

Redaktion

Ansv. chefredaktør
Charlotte Flindt Pedersen
Chefredaktør
Ida Sparre-Ulrich
Redaktør
Marcus Rubin
Redaktionsmedlem
Louise Riis Andersen
Redaktionsmedlem
Martin Breum
Redaktionsmedlem
Oscar Rothstein
Redaktionsmedlem
Stine Kromann Dragsted
Redaktionsmedlem
Lisbeth Knudsen
Redaktionsmedlem
Mette Skak
×

Log ind

Glemt adgangskode?

Har du ikke et abonnement? Opret et her