Mens offentligheden fascineres af månemissioner og astronauter, foregår den nuværende magtkamp stadig i kredsløb om Jorden – gennem satellitter, overvågning og militær teknologi.
“Vi har udviklet os på samme planet, og vi har nogle ting til fælles i den måde, vi elsker og lever på, der simpelthen bare er universelle.”
Sådan sagde Christina Koch efter at have fløjet forbi Månens bagside. Koch var en del af den amerikansk ledede Artemis-mission, der 6. april 2026 kom tættere på Månen, end menneskeheden har været i mere end 50 år. Men under de smukke ord om universelle værdier findes en nøgtern virkelighed.
Geopolitikken har allerede bredt sig fra vores blå planet og er gået i kredsløb om Jorden.
De to førende rummagter, USA og Kina, satser på at lade mennesker lande på Månen i 2028 eller 2030. NASA-chef Jared Isaacman erklærede triumferende, at “USA aldrig vil opgive Månen igen”, og krænkede dermed ånden i Ydre rum-traktatens princip om ikke at gøre nogen del af rummet til genstand for national tilegnelse.
Månen er overvurderet
Men selv om der er mange penge og masser af...
Bleddyn E. Bowen er lektor i astropolitik ved Durham University i Storbritannien og forfatter til bogen ‘Original Sin: Power, Technology and War in Outer Space’ (Hurst Publishers, 2022).